Rodzeństwo - dlaczego warto je mieć i jak przygotować na to dziecko
- Data publikacji: 30.08.2021
- 15 min
Zastanawiasz się, jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze mała i ma niewielką świadomość otaczającej ją rzeczywistości, to tak jak myślisz, nie przeprowadzisz z nią poważnej rozmowy na ten temat. Inaczej jest w przypadku, kiedy dziecko jest już starsze i z pewnością ta zmiana w życiu będzie miała na nie duży wpływ. Jak w takim razie powiedzieć kilkulatkowi, że będzie miał siostrzyczkę lub braciszka? I jakie znaczenie dla rozwoju społecznego dziecka ma posiadanie rodzeństwa? Sprawdź.
Wady i zalety bycia jedynakiem
Jak nietrudno się domyśleć, każda konfiguracja rodzinna ma swoje plusy i minusy. Do niewątpliwych zalet bycia jedynakiem należy:
- brak rywalizacji i porównywania się z rodzeństwem,
- większa pewność siebie u dziecka,
- większa samodzielność i świadomość, czego chce się od życia,
- widoczna na tle rówieśników dojrzałość emocjonalna,
- dobre rozpoznanie potrzeb dziecka przez rodziców i skupianie się na rozwoju jego talentów – rodzice mają na to więcej czasu i zasobów pieniężnych.
Z kolei do minusów bycia jedynakiem można zaliczyć:
- życie pod presją rodziców - względem jedynaka są większa oczekiwania, ponieważ wszystkie siły rodziców skupiają się na jednym dziecku,
- skłonność do egocentryzmu u dziecka,
- nieumiejętność radzenia sobie z krytyką u dziecka,
- możliwe trudności ze zgraniem się w gronie rówieśniczym - niemożliwość przećwiczenia pewnych wzorców w rodzinie.
Znaczenie posiadania rodzeństwa dla rozwoju społecznego dziecka
Posiadanie rodzeństwa ma ogromny wpływ na psychikę dzieci. Relacji z bratem lub siostrą nie da się z niczym porównać, trzeba i naprawdę warto jej po prostu doświadczyć. Maluchy, które posiadają rodzeństwo stają się bardziej empatyczne, mają stałego towarzysza do zabaw oraz wymiany dziecięcych spostrzeżeń i poglądów. Z reguły mają też większe poczucie bezpieczeństwa w życiu, są rodzinne i wiedzą, że mają wsparcie w rodzeństwie. Zyskują osobę lub osoby, które będą tuż obok, kiedy będą doświadczać trudności, bólu, ale także kogoś, z kim podzielą swoją radość i sukces.
Warto przeczytać: Ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku? Zalecenia.
Bywa tak, że nastolatkowie jedynacy są zazdrośni, że ich koledzy i koleżanki mają rodzeństwo, któremu mogą powierzać sekrety, kogoś, kto motywuje ich do samorozwoju i pomoże w odrabianiu lekcji. Dodatkowo młodzież dzieli się między sobą domowymi obowiązkami i nie ma w ich domach mowy o nudzie, w której brakuje pomysłu na spędzanie wolnego czasu. W małym gronie przecież raźniej.
Dziecko, które ma braci i siostry, codziennie uczy się dzielić tym, co ma, walczyć o swoje zdanie, wygrywać, przegrywać, iść na kompromis, przebaczać, czekać na swoją kolej. Dzięki temu lepiej radzi sobie wśród rówieśników, jest cierpliwe i wytrwałe. Łatwiej jest mu zrozumieć, że innych kocha się pomimo tego, że mają swoje wady.
Jak dziecko przygotowuje się na narodziny brata lub siostry?
W pewny sensie można powiedzieć, że dziecko odnajduje się w nowej roli poprzez obserwację wzorców rodzinnych. Jak by nie patrzeć, przecież już sam okres ciąży to dla całej rodziny czas przygotowywania się do pełnienia nowych ról. Kobieta znów będzie rodzić, karmić, przewijać, zajmować się niemowlakiem. W tym czasie planuje z tatą zakup łóżeczka, wózka i ubranek. W okresie ciąży często jest zmęczona, potrzebuje więcej odpoczynku, nie może nosić ciężkich rzeczy, zmienia się jej dieta i wygląd.
Dziecko to widzi. Dziecko obserwuje, że być może tata i dziadkowie stają się dla mamy bardziej opiekuńczy i wyrozumiali, ponieważ przeżywa ona huśtawkę nastrojów. Ten czas jest też dla niego po to, by zrozumiało, że w rodzinie zajdzie wkrótce jakaś zmiana. Maluch może wówczas częściej tulić się do mamy, ponieważ intuicyjnie wyczuwa, że jest ona w takiej potrzebie. To właśnie wtedy rozwija się w chłopcu lub dziewczynce opiekuńczość w stosunku do własnego rodzica.
Jak porozmawiać z kilkulatkiem o tym, że na świecie pojawi się kolejne dziecko?
Otóż nie ma na to gotowej recepty, ponieważ reakcja dziecka może być różna. Bywa, że na wieść o rodzeństwie dziecko reaguje entuzjazmem, a mechanizmy zazdrości uruchamiają się w nim dopiero po narodzinach, a nawet dopiero po kilku latach, kiedy zaczyna konkurować z bratem lub siostrą o miłość rodziców. Zdarza się też tak, że od razu reaguje niechęcią, złością lub strachem.
Bardzo ważne jest to, żeby wyjaśnić mu, że Twoja miłość się nie zmienia, każde dziecko jest cudem, każde będzie przez rodziców obdarzone uwagą, czułością i akceptacją. Warto zaangażować malucha w pomoc na przykład przy skręcaniu łóżeczka, by czuł się włączony w proces powiększania rodziny, jednak nic na siłę. Absolutnie nie narzucaj z góry dziecku roli dodatkowego opiekuna, jeśli ono samo nie jest gotowe na takie uczucia. Daj mu czas i przestrzeń na zaakceptowanie nowej sytuacji, ale bądź też dla niego wyrozumiałym. Jako rodzic jesteś odpowiedzialny za traktowanie starszego dziecka nadal jako tylko dziecka i żadne dziecko nie powinno być bezpodstawnie wyróżnianie ze względu na wiek.
Twoje pierwsze dziecko nadal ma prawo do błędów, zabawy i poczucia bezpieczeństwa. Rozmawiaj z nim o wszystkim – o jego emocjach, niepewnościach i radościach związanych z posiadaniem rodzeństwa, a zdziwisz się, jak bardzo będzie Ci ufać, a złość będzie ustępować atmosferze miłości. Opowiedz o zaletach posiadania braciszka lub siostrzyczki. Zaproponuj częstsze spędzanie czasu z tatą lub dziadkami. Przedstaw dziecku tę perspektywę, że nowe maleństwo na świecie jest piękną zmianą dla całej rodziny i wszyscy się cieszą.
Czytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby miało do Ciebie zaufanie?
Podsumowując, wiele mam i tatusiów zastanawia się, jak powiedzieć starszemu dziecku, że będzie miało rodzeństwo. Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy jest ono kilkuletnim jedynakiem, na którym do tej pory była skupiona cała uwaga rodziców i dziadków. Zadziwiająco potrzeba jednak niewiele - dużo miłości, szczerości, otwartości, cierpliwości i odwagi w rozmowie i na co dzień.
Źródła:
- https://zekspertemodzieciach.pl/jak-przygotowac-dziecko-na-pojawienie-sie-rodzenstwa/
- https://dziecisawazne.pl/jak-wspierac-rozwoj-spoleczny-dziecka/
- https://mamadu.pl/146899,jak-wychowac-jedynaka-poznaj-wady-i-zalety-gdy-masz-tylko-jedno-dziecko
- https://mamologia.pl/jak-przygotowac-dziecko-na-rodzenstwo/
- https://mamotoja.pl/zalety-posiadania-rodzenstwa,rodzenstwo-artykul,1479,r1p1.html https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/d,48,id,11030626.html