Niestandardowe sytuacje zazwyczaj wymagają niestandardowego postępowania. W przypadku biegunek, wymiotów oraz wszelkiego rodzaju infekcji organizm, mimo że potrzebuje dodatkowej energii do poradzenia sobie z chorobą, zazwyczaj reaguje zmniejszonym łaknieniem. W uproszczeniu, dzieje się tak, ponieważ energia jest przekierowywana na „walkę” z patogenami, a nie procesy trawienne.
W większości przypadków biegunki i wymioty ustępują w kilka dni. W tym czasie warto postawić na komfort osoby chorej i odpowiednią podaż płynów. Jeśli są dobrze akceptowalne przez przewód pokarmowy, oprócz wody warto podawać słodzoną herbatę lub soki, aby dostarczyć energię (kcal). W przypadku osób z PKU, w pierwszej kolejności należy zadbać o podaż preparatu PKU, jednak nie należy stosować przymusu w zakresie jego przyjmowania ani w jedzeniu, by realizować zalecaną podaż fenyloalaniny.
Szczególnie w przypadku dzieci warto proponować ulubione produkty i potrawy, aby zwiększyć szanse na ich zjedzenie. Nawet jeśli ryzykujemy podwyższeniem stężenia Phe we krwi, w większości przypadków będzie to przejściowe i krótkotrwałe. Apetyt oraz stężenia Phe zwykle wracają do normy po ustąpieniu objawów infekcji.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem z Poradni Metabolicznej. Jeśli objawy infekcji nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem lub zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy.