EdukujeMY - Żywienie
-
Węglowodany i cukry w diecie dziecka z PKU
Czy wiesz jakie węglowodany możesz spożywać na diecie PKU? Dowiedz się, które z nich są dla Ciebie najlepsze!
-
Składniki mineralne w diecie PKU
Składniki mineralne zaliczane są do grupy składników odżywczych. Nasz organizm jednak nie potrafi ich samodzielnie syntetyzować, dlatego aby uniknąć niedoborów w organizmie, musimy je dostarczać z zewnątrz, wypijając swój specjalistyczny preparat PKU oraz stosując zbilansowaną dietę. Czym dokładnie są składniki mineralne, jakie są ich źródła w żywności dozwolonej w PKU i dlaczego są takie ważne dla naszego zdrowia?
-
Pierwsze chwile Maluszka z PKU
Jak wygląda pierwszy rok życia dziecka z fenyloketonurią? Jakie wizyty kontrolne czekają malucha w gabinecie pediatrycznym i w poradni chorób metabolicznych? W jaki sposób i jak często pobierać krew do oznaczania poziomu fenyloalaniny?
-
Słodziki: rodzaje i bezpieczeństwo stosowania
Słodziki to inaczej zamienniki cukru, czyli substancje słodzące różnego pochodzenia zmieniające smak produktów spożywczych. W popularnym mniemaniu mają być zdrowsze od szkodliwych białych kryształków, wspierając proces odchudzania. Jakie wyróżniamy rodzaje słodzików i czym się one charakteryzują?
-
Dieta wegańska w fenyloketonurii
W 1951 brytyjskie Towarzystwo Wegańskie (VeganSociety) oficjalnie zdefiniowało weganizm jako doktrynę polegającą na niewykorzystywaniu zwierząt. Na czym polega weganizm? Co zawiera dieta wegańska i jakie produkty powinny być eliminowane? Czy da się ją dostosować do potrzeb osób chorych na fenyloketonurię?
-
Jak zaplanować dietę PKU o odpowiedniej kaloryczności? Skoki wzrostowe i zwiększone zapotrzebowanie na energię
Fenyloketonuria (PKU) to choroba metaboliczna uwarunkowana genetycznie, której przyczyną jest wrodzony brak/defekt występującego w wątrobie enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej (Pha). Fenyloketonuria nieleczona lub leczona niedostatecznie bywa przyczyną jednych z najcięższych form niepełnosprawności intelektualnej. Jak znaleźć właściwy balans między białkiem, węglowodanami i tłuszczami? Jak uzupełnić zapotrzebowanie na energię w skokach wzrostowych?
-
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie PKU
Niektóre choroby metaboliczne, a wśród nich fenyloketonuria, ze względu na konieczność przestrzegania restrykcyjnej diety, mogą prowadzić do niedoboru niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza typu omega-3. Podstawową komplikacją zdrowotną jest wówczas ryzyko zaburzenia rozwoju psychoruchowego i intelektualnego, w tym zaburzenia koncentracji i wydłużony czas reakcji. Jak nie dopuścić do niedoborów kwasów omega-3 dzięki odpowiedniej diecie?
-
Jakie składniki są kluczowe podczas planowania żywienia dzieci z fenyloketonurią (PKU)
Głównym sposobem leczenia osób chorych na fenyloketonurię (PKU) jest dietoterapia. Kluczowym składnikiem, który musi być ściśle kontrolowany w jadłospisie osoby z PKU jest aminokwas fenyloalanina. Celem dietoterapii jest ograniczenie ilości fenyloalaniny do poziomu, który zapewni minimum niezbędne do produkcji białek w organizmie i nie będzie prowadził do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W związku z tym, osobom chorym na fenyloketonurię zaleca się dietę normokaloryczną, niskobiałkową i niskofenyloalaninową.
-
Fenyloalanina w nietypowych produktach, jak uniknąć nieświadomego narażenia się na zaburzenia metabolizmu?
Obowiązkowe badania przesiewowe, w pierwszych dniach po urodzeniu, wykrywają wrodzoną chorobę metaboliczną jaką jest fenyloketonuria. Jedynym sposobem leczenia tej choroby jest restrykcyjna dieta, w której ustala się indywidualne zapotrzebowanie dobowe na fenyloalaninę – aminokwas spożywany z żywnością. Dlaczego tak ważne jest unikanie fenyloalaniny? W jakich produktach występuje? Jak uniknąć konsekwencji zdrowotnych zaburzeń metabolizmu fenyloalaniny?
-
Dieta w ciąży przy fenyloketonurii
Ciąża jest szczególnym momentem w życiu kobiety chorującej na fenyloketonurię. Jest to ciąża wysokiego ryzyka, gdyż niewłaściwe stężenia fenyloalaniny (Phe) we krwi przyszłej matki predysponują do wystąpienia wielu nieprawidłowości w rozwoju płodu. Na czym polega dieta w ciąży przy fenyloketonurii?
-
Dieta pku: zapotrzebowanie na składniki odżywcze w fenyloketonurii
Dieta PKU dostosowana do indywidualnych możliwości i potrzeb organizmu decyduje o prawidłowym rozwoju psychomotorycznym. Złotym standardem postępowania w fenyloketonurii pozostaje dieta z ograniczeniem spożycia fenyloalaniny. Jakie są podstawowe zalecenia dotyczące kontroli podaży: fenyloalaniny, białka, tyrozyny i energii?
-
Dieta małych dzieci i dorosłych z fenyloketonurią
Po ukończeniu pierwszego roku życia dynamika wzrastania dziecka jest dużo wolniejsza co wiąże się z mniejszym łaknieniem. W tym okresie dzieci jedzą mniej posiłków, mniejsze porcje, nierzadko odmawiają jedzenia niektórych produktów. Jak w kolejnych latach rozwoju dziecka wygląda dieta PKU? Jakie są najczęściej popełniane błędy w żywieniu?
-
Żywienie niemowląt w pierwszym półroczu życia
U niemowlęcia jedynym źródłem fenyloalaniny jest pokarm mamy lub u dzieci karmionych sztucznie mleko modyfikowane. U dzieci z PKU niezbędne jest ich czasowe wyeliminowanie lub zmniejszenie zjadanych ilości. W zamian niemowlę otrzymuje preparat aminokwasowy (zwany zwyczajowo preparatem). Dlaczego jednak dziecko po rozpoznaniu fenyloketonurii nie może być żywione wyłącznie nim?
-
Dieta dziecka z fenyloketonurią. Jak przygotować dziecko do roku szkolnego?
-
Dieta przy fenyloketonurii: Produkty zakazane i dietetyczne grzechy
Permanentne przestrzeganie diety PKU jest możliwe dzięki odpowiedniej motywacji. Ograniczenia w diecie PKU można zaakceptować i nauczyć się z nimi żyć. Jakich zasad zatem należy przestrzegać, a jakich dietetycznych grzechów unikać?
-
Produkty zakazane w diecie PKU: tłuszcze trans
Izomery trans powstające w czasie procesu utwardzania olejów roślinnych oraz w procesie smażenia żywności. Czy naprawdę stanowią one niebezpieczeństwo dla naszego organizmu? Jakie są zdrowe zamienniki produktów zakazanych w diecie PKU?
BądźMY w kontakcie!
jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.