5 zabaw ruchowych dla dzieci

5 zabaw ruchowych dla dzieci
  • Data publikacji: 01.02.2023
  • 10 min.
Redakcja Vitaflo

Redakcja Vitaflo

Zabawy ruchowe są kluczowe dla zdrowia dzieci dotkniętych PKU. Aktywność fizyczna pomaga dotlenić organizm, powoduje wyrzut hormonów szczęścia, a także redukuje dolegliwości somatyczne. Sport jest częścią zdrowego trybu życia i nie może być ignorowany przez rodziców. Pociechy chore na fenyloketonurię powinny być regularnie angażowane w zabawy ruchowe, które uczą, że ćwiczenia to przyjemność, a nie przykry obowiązek. Jednak w co można się bawić z maluchami, żeby je zachęcić do sportu?

  

Zabawy ruchowe w domu i mieszkaniu 

O ile cieplejsze miesiące sprzyjają zabawom ruchowym na powietrzu, to chłodne dni zmuszają nas do częstszego przebywania w domu. Wewnątrz pomieszczeń także można ćwiczyć z dzieckiem, ale czasami brakuje nam inspiracji. Jest wiele oczywistych zabaw ruchowych, które po prostu wypadają nam z głowy. Oto gry, które rozwiną Twoje dziecko wielu obszarach:

  • Kalambury (od 3. r.ż). Zabawa polega na tym, że każdy uczestnik losuje jedną kartę z nazwą lub wizerunkiem postaci czy zwierzęcia, a następnie pokazuje innym, bez użycia słów, jakiego bohatera wylosował. Dziecko podczas odgrywania ról wykonuje rozmaite gesty i ćwiczenia, dzięki czemu całe jego ciało jest w ruchu.
  •   
  • Rzucanie piłki do kosza (od 3. r.ż). To wyjątkowo prosta zabawa, która polega na rzucaniu małą piłką do kosza lub pojemnika. Dzięki tej grze dziecko nie tylko się rusza, ale także trenuje swoją koordynację oko-ręka. Możemy także zorganizować zawody w rzucaniu do celu, dzięki czemu nauczymy nasze dziecko zdrowej rywalizacji.
  •   
  • Gorące krzesła (od 5 r.ż., gracze powinni być w zbliżonym wieku).
    Gra towarzyska dla kilku uczestników. Polega na tym, że gracze ustawiają krzesła. Liczba krzeseł jest zawsze o 1 mniejsza od liczby uczestników. Jedna z osób włącza muzykę, a zawodnicy zaczynają chodzić dookoła krzeseł. Kiedy muzyka się zatrzymuje, gracze muszą zająć krzesło. Osoba, która nie zajmie żadnego miejsca, odpada z gry.

  

Zespołowe zabawy ruchowe dla dzieci

Zabawy ruchowe, oprócz tego, że są doskonałe dla zdrowia, mogą uczyć dzieci współpracy i dążenia do celu. Do zespołowych gier możemy zaprosić krewnych lub znajomych naszego dziecka. Wspólna zabawa zacieśni więzi między graczami – socjalizacja jest istotna w różnorodnym świecie dzieci.

  • Odbijanie balona (od 3 r.ż). Uczestnicy gry ustawiają się w kółku, a następnie odbijają między sobą napompowanego balona, pilnując, żeby nie upadł. Starsze dzieci mogą się pobawić w odbijanie głowami lub kolanami, ta wersja gry wymaga większej koordynacji i kondycji fizycznej.
  •   
  • Przeciąganie liny (od 5 r.ż., gracze powinni być w zbliżonym wieku).
    Uczestników gry należy podzielić na dwie grupy, a na podłodze wyznaczyć środek. Drużyny łapią linę z dwóch stron, a następnie przeciągają ją tak, aby zespół przeciwników przekroczył środek.

  

Każde dziecko, a także dziecko z PKU powinno uprawiać sport przez cały rok, ponieważ brak aktywności fizycznej źle wpływa na organizm. Nauczmy nasze pociechy, że ruch to zdrowie i dobra zabawa.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.