6 pomysłów na to, jak wzbogacić dietę PKU w witaminy i minerały
- Data publikacji: 21.12.2018
- 20 min
Dieta PKU jest dietą eliminacyjną, ograniczającą ilość fenyloalaniny w pożywieniu. Wśród produktów całkowicie zabronionych wymienić można mięso i jego przetwory, jajka, nabiał, ryby i owoce morza, a także tradycyjne produkty mączne i warzywa strączkowe. W ten sposób pacjenci na diecie PKU pozbawieni są naturalnych źródeł witamin i pierwiastków śladowych. W jaki sposób można uzupełniać zatem niedobory tych cennych substancji w organizmie?
1. Zainwestuj w preparat PKU wzbogacony o witaminy i składniki mineralne
Dobrym pomysłem jest wybór nowoczesnego preparatu PKU pozbawionego fenyloalaniny, wzbogaconego w witaminy i składniki mineralne. Preparaty nowej generacji zawierają całą gamę dodatkowych składników takich jak: aminokwasy niezbędne (egzogenne) i nie niezbędne (endogenne), węglowodany, witaminy, składniki mineralne, pierwiastki śladowe, a niektóre z nich również długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3: kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA).
Dobrze dobrany preparat PKU może znacznie polepszyć kondycję oraz samopoczucie. Pamiętaj, że stosowanie i zmianę preparatów trzeba skonsultować z lekarzem.
2. Owocowo-warzywna regeneracja
Warto zaznaczyć, że najlepszym źródłem witamin są warzywa i owoce, których nie brakuje w diecie osób chorych na fenyloketonurię. Zwłaszcza jesienią, gdy stragany i ogródki warzywne obfitują w paprykę, pomidory, cukinię, jabłka i gruszki.
Warzywa i owoce można spożywać surowe lub po obróbce termicznej (zawartość witamin jest wówczas mniejsza). Dobrym rozwiązaniem jest mrożenie na zapas, przygotowywanie dżemów, soków lub gotowych sosów do ryżu lub makaronu niskobiałkowego.
3. Suplementacja witaminy D3 w diecie PKU
Dlaczego witamina D3 jest tak istotna w diecie PKU? Z brakiem tej witaminy w organizmie wiąże się problem wapnia: wapń zostaje uwalniany z kości, co może prowadzić do osteoporozy. Ewentualne niedobory wapnia można rozpoznać po wykonaniu szczegółowych badań, np. densytometrii kości - o szczegóły należy zapytać swojego lekarza. Oznaczenie poziomu witaminy D3 można wykonać w poradni chorób metabolicznych. W razie niedoboru, preparaty witaminy D3 dostępne są bez recepty.
Czytaj więcej: Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
4. Suplementacja żelaza w diecie PKU
Istotnym problemem w diecie PKU jest również niedobór żelaza, zwłaszcza u obficie miesiączkujących kobiet. Rozpoznanie przeprowadzane jest na podstawie badania krwi, a ewentualna suplementacja powinna być zalecona przez lekarza.
5. Uzupełnianie braków nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie PKU
Ze względu na to, że pacjenci z fenyloketonurią nie mogą jeść ryb i owoców morza, mogą być narażeni na niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Preparaty z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi dostępne są w aptekach bez recepty.
Warto zapoznać się również z zaleceniami krajowego konsultanta, dotyczących dziennego spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pamiętajmy, że łatwo dostępne produkty, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy są również źródłem NNKT – warto wzbogacić swoją dietę PKU niewielką ilością tych tłuszczów.
Polecamy do czytania: Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie PKU
6. Zbilansowana dieta – najlepszy sposób na zdrowie
W literaturze można znaleźć informacje, że jako społeczeństwo jesteśmy uzależnieni od suplementów diety. Codziennie jesteśmy bombardowani ich reklamami. Osobiście nie jestem zwolennikiem przyjmowania suplementów witaminowych bez ograniczeń i bez porozumienia z lekarzem.
Prawidłowo zbilansowana dieta, jedzenie pięciu wartościowych posiłków dziennie i regularne przyjmowanie należnej dawki preparatu PKU zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów składników pokarmowych.
Co ważne, przed przyjęciem suplementu warto sprawdzić, czy w jego składzie nie ma aspartamu lub innego źródła fenyloalaniny.