Bunt młodzieńczy – jak przeżywają go osoby chore na fenyloketonurię?

rozmowa z dzieckiem
  • Data publikacji: 09.06.2020
  • 10 min
Amanda

Amanda

Adolescencja jest okresem transformacji, reorganizowania się sfery psychicznej młodego człowieka. Podejmuje on w tym czasie nowe, liczne zadania rozwojowe i role społeczne. Formułuje się osobowość, kształtuje poczucie tożsamości, a normy i system wartości rodziny wystawiane są na testowanie i dyskutowanie o ich słuszności. Temu wszystkiemu towarzyszy PKU – choroba, która wymaga ograniczeń, a zdrowie wymaga ich utrzymania.

Bunt młodzieńczy a PKU

Choroba, której objawy są podstępne, czasem na pierwszy rzut oka niewidoczne. Dla nastolatka takie okoliczności wpływają na chęć dyskutowania nad istotą PKU i negację ograniczeń z niej wynikających. Młody człowiek przestaje bezkrytycznie wykonywać nasze polecenia. Sprzeciwia się dorosłym, wobec powszechnie ustalonego porządku. Rodzicom trudno jest pogodzić się z tym, że tracą bezpośrednią kontrolę nad dzieckiem. Zwłaszcza wtedy, gdy gra toczy się o jego zdrowie i dalsze życie. Epicentrum buntu młodzieńczego może wówczas stać się chorobą. Rodzice nie mają innego wyjścia jak ponownie nauczyć się rzeczywistości swojego dziecka i wypracować z nim nowe zasady współpracy.

Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby miało do Ciebie zaufanie?

Co zrobić, by uniknąć intensywnego buntu młodzieńczego u dziecka?

O tym, że bunt zbliża się wielkimi krokami, jako rodzice, musimy pomyśleć znacznie wcześniej. Praca nad jego opanowaniem zaczyna się tam, gdzie jeszcze go nie ma.

To, co niewątpliwie jest ważne, to wprowadzanie dziecka w odpowiedzialność za swoje życie wcześniej niż ono tego bezwzględnie zażąda. Tak, aby nauczyło się, że ma wpływ na swoją chorobę i jak ten wpływ wykorzystać na swoją korzyść.

Żeby to jednak skutecznie zrobić, musimy najpierw z dzieckiem zbudować dobrą relację. Taką, o którą można będzie się oprzeć, kiedy pojawią się prawdziwe trudności. Ważne jest również, aby pokazać dziecku, że nie jest jedynym, które choruje na PKU i które boryka się z ograniczeniami. Świadectwo osób w różnym wieku oraz przyjaźnie z nastolatkami żyjącymi z PKU mogą znacząco osłabić bunt młodzieńczy związany z chorobą.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.