Co powinien umieć 3-latek?
- Data publikacji: 27.11.2020
- 1o min
Zastanawiasz się, jak zrozumieć zachowanie 3-letniego dziecka? Co powinno umieć w tym wieku, idąc do przedszkola lub czego powinni uczyć go rodzice i dziadkowie, opiekując się maluchem w domu? Musisz wiedzieć, że im dłużej pozostaje jedynie pod opieką najbliższych, tym bardziej muszą być oni świadomi, jak śledzić rozwój swojej pociechy i czego można wymagać od 3-latka.
3 latek - rozwój emocjonalny
3-latek jest dzieckiem wrażliwym i pełnym ekspresji. Jest zmienny emocjonalnie. Brakuje mu jeszcze stabilności, więc potrafi płakać i śmiać się na zmianę. Świadomie manifestuje swoje niezadowolenie, aprobatę czy tęsknotę. Obdarza rodziców czułością, zaufaniem i jest zdecydowanie bardziej ustępliwy niż dwulatek.
3-latek rozumie już więcej mechanizmów przyczynowo-skutkowych i ma coraz lepszą pamięć. Potrafi z uwagą obejrzeć bajkę, wykonać polecenie opiekunów i mówi całkiem składnie, pod warunkiem, że nie jest zestresowany. Bywa, że brakuje mu jeszcze określeń, by dokładnie opisać pewne zdarzenia lub uczucia. Używa do 1000 słów, chociaż potrafi zrozumieć znacznie więcej. Stosuje zaimki osobowe „ja”, „mnie” i zna już niemalże wszystkie części mowy.
Wciąż walczy o uwagę rodziców i próbuje zaznaczyć swoją autonomię. Bywa, że trzyletnie dziecko jest zbuntowane, ale dużo łatwej niż dwulatek znosi kilkugodzinną rozłąkę z mamą i tatą.
Jakie umiejętności powinien mieć trzylatek?
3-latek powinien umieć samodzielnie się ubrać, zjeść, umyć ręce i zęby. Ważne, żeby potrafił skorzystać z nocnika lub toalety, zwłaszcza jeśli wieku 3 lat wybiera się do przedszkola. Nawykiem dziecka w tym wieku powinno już być sprzątanie rzeczy po zakończonej zabawie – miśków, klocków, lalek czy piłek. Jako rodzic staraj się nauczyć je w tych czynnościach dokładności. Nie oznacza to oczywiście, że będzie w tym idealne. Nadal może mieć np. problem z zapięciem guzików czy zawiązaniem sznurówek.
3-letnie dziecko jest dosyć sprawne manualnie. Zwykle chętnie maluje i rysuje np. zamknięte kółka, a także inne, nieprzypadkowe obrazki, o których umie opowiedzieć w kilku zdaniach. Potrafi pomóc w kuchni np. w lepieniu ciastek. Ruchy rączek są coraz bardziej skoordynowane, więc bez problemu utrzymuje równowagę, nawet przy kucaniu, skakaniu czy bieganiu. Klaszcze i pokazuje na placach.
Czytaj także: Jak rozwijać zdolności manualne dziecka z PKU?
3-latki są bystre i spostrzegawcze. Wiedzą, jak odróżnić, w którym wiaderku jest więcej piasku, rozumieją proste symbole np. kółko, krzyżyk, słoneczko czy chmurka. Potrafią również podać określoną liczbę zabawek. W tym wieku dziecko może już tańczyć i recytować proste wierszyki.
Co zrobić, kiedy nasz trzylatek odstaje od rówieśników?
Nie wszystkie dzieci są tak samo otwarte, towarzyskie i śmiałe. Niektóre są cichsze, trochę bardziej wycofane i lękliwe. Ta druga postawa nie sprzyja szybkiemu rozwojowi, ponieważ w nabywaniu nowych umiejętności ogromne znaczenie ma odwaga i kontakt z rówieśnikami, czyli tak naprawdę obserwacja innych dzieci w przedszkolu czy na placu zabaw. Jeśli twój 3-latek jest po prostu nieśmiały, to być może nie ma jeszcze powodu do obaw i warto zaufać, że z czasem mu to minie. Kreuj sytuacje, w których dziecko może się otworzyć, być twórcze i samodzielne w tych umiejętnościach, o których wspomniano wyżej. Bywa, że rodzice są po prostu nadopiekuńczy i nie pozwalają dziecku na naukę, myśląc, że to jeszcze za wcześnie na pewne zdolności i obowiązki.
Co istotne, nie należy jednak lekceważyć niepokojących zachowań dziecka. Wiedząc, że przesadnie się wycofuje, nie lubi dotyku i obecności innych, obserwuj je uważnie, a nawet zabierz 3-latka do psychologa, ponieważ mogą być to objawy autyzmu. Uważnie śledź też postęp w rozwoju dziecka, jeśli choruje na fenyloketonurię lub inne choroby.
Czytaj także: 5 pomysłów na prezent dla mamy