Jak spędzić wakacje z dzieckiem?
- Data publikacji: 26.07.2021
- 10 min
Lato w Polsce trwa dosyć krótko, dlatego warto cieszyć się każdym ciepłym i słonecznym dniem. Z jednej strony wszyscy rodzice o tym wiedzą, z drugiej są na tyle zabiegani i zapracowani, że nie zawsze mają czas na planowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem. Często letni wypoczynek organizowany jest na ostatnią chwilę. Bywa, że problem ze organizowaniem wakacji wynika z trudności z otrzymaniem urlopu w stosownym czasie lub dysponowaniem niewielkim budżetem. Jak w takim razie nie zawieść dziecka, które z utęsknieniem czeka, aż spędzicie miło czas?
Oczekując na urlop, przedstaw dziecku kilka alternatyw
Jeśli Twoja pociecha się niecierpliwi, kiedy dostaniesz urlop i wciąż żali się, że jej rówieśnicy są już na wakacjach, obiecaj jej, że na pewno razem gdzieś się wybierzecie. Koniecznie dotrzymaj słowa, nie obiecuj, jeśli nie masz pewności. Zapytaj się dziecka, jak chciałoby spędzać czas, kiedy Ty jesteś w pracy, a także przemyślcie wspólnie kilka alternatyw wakacyjnych wyjazdów, które zrealizujecie podczas urlopu. W ten sposób trochę je uspokoisz i uzbroisz w cierpliwość. Jeśli masz dużo pracy i wiesz już, że latem nie uda Wam się nigdzie wyjechać, porozmawiaj z dzieckiem, że masz plan zabrać je gdzieś jesienią lub zimą oraz że dołożysz wszelkich starań, żeby był to wyjątkowy dla Was czas.
Wakacje w domu – jak zaplanować dziecku aktywny i bezpieczny czas?
Zgodnie z badaniem "wakacyjny portfel Polaków" przygotowanym na zlecenie Związku Banków Polskich TNS Kantar 29% ankietowanych w tym roku nigdzie nie wyjedzie, gdyż w związku z pandemią ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Dodatkowo faktem jest, że wzrosły ceny hoteli i ceny dań w restauracjach1. Jeśli należysz do tej grupy osób, która z tego powodu zdecydowała się spędzić wakacje w domu z dzieckiem, to zrób wszystko, by zorganizować mu ciekawą rozrywkę.
Co można zrobić, by dziecko miało miłe wspomnienia z wakacji? Koniecznie pomyśl o:
- częstych wypadach na basen,
- wyjściu do kina,
- przejażdżkach na rowerze, rolkach, hulajnodze,
- grze w piłkę, grze planszowej,
- wspólnym gotowaniu,
- odwiedzeniu rodziny,
- dopuszczeniu dziecka do częstych spotkań z rówieśnikami,
- pikniku, spacerach i wycieczkach.
Wakacje poza domem – dlaczego warto wyjechać?
Większość z nas chce jednak spędzić wakacje poza miejscem zamieszkania. Według badań 63% ankietowanych decyduje się na wakacje w kraju, natomiast 17% zamierza spędzić je za granicą. Powodem, dla którego warto wyjechać, jest z pewnością to, że w nowym, atrakcyjnym miejscu łatwiej jest wypocząć. Do miejsc, gdzie ten odpoczynek będzie efektywny należą:
- góry,
- nadmorskie plaże,
- jeziora,
- zabytkowe, atrakcyjne miasta,
- zamki,
- miejsca o szczególnym znaczeniu patriotycznym, kulturowym lub religijnym.
Jeśli zapewnisz dziecku takie wakacje, to możesz być pewny, że będzie ono miało wiele pięknych wspomnień z wyjazdu. Jeśli dodatkowo zabierzesz ze sobą aparat, to będziecie mogli utrwalić wspólne, rodzinne chwile na pięknych fotografiach.
Jak zorganizować wakacyjny wyjazd?
Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, to taki wyjazd może okazać się nie lada wyzwaniem pod względem organizacyjnym. Dodatkowo dziecko chorujące na fenyloketonurię wymaga odpowiedniej diety, którą trzeba dokładnie zaplanować i pilnować przez cały wyjazd. Bez wątpienia warto dużo wcześniej zrobić listę tego, co musisz ze sobą zabrać, a przed wyruszeniem w drogę zweryfikować, czy wszystko się zgadza. Warto dopytać domowników, czy wszystko zostało zabrane.
Historię mamy fenylaka, która doskonale radzi sobie z wyjazdem na rodzinne wakacje, możecie przeczytać TUTAJ.
Co istotne we wspólnym spędzaniu czasu na wakacjach najważniejsze jest wzmacnianie więzi rodzinnych, świadomość, że stanowimy drużynę, która lepiej się poznaje i uczy się od siebie nawzajem, ale co najważniejsze dobrze się bawi.