Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? 4 sposoby
- Data publikacji: 16.09.2021
- 15 min
Brak motywacji, traktowanie nauki jako zło konieczne, niechęć do podejmowania wyzwań, czytania książek i odrabiania lekcji...czytasz i masz wrażenie, jakby ktoś opisywał Twoje dziecko? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, co możesz zrobić, by zachęcić malucha do nauki - zwłaszcza teraz, we wrześniu, w perspektywie nowego roku szkolnego. Oto 4 warte uwagi sposoby na wzrost motywacji u Twojej pociechy.
1. Zaspokój ukryte potrzeby dziecka
Rozmowa z dzieckiem to podstawa. Jeśli wydaje się nadmiernie zniechęcone do odrabiania lekcji, zapytaj, czy coś mu nie dolega. Znajdź przyczynę braku motywacji i rozwiąż problem. Być może dziecko jest po prostu głodne, zmęczone lub senne po szkole i zwyczajnie potrzebuje obiadu, drzemki bądź też krótkiego relaksu. W ostatnim przypadku dobrym pomysłem będzie spacer, zabawa lub jakaś inna, regularna forma beztroskiej aktywności. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na odpoczynek od pracy umysłowej, czyli całodziennej nauki, jest właśnie ruch na świeżym powietrzu.
Ponadto wiedz, że poprzez dbanie o:
- higienę i odpowiedną ilość snu dziecka przed szkołą;
- dietę dla mózgu (racjonalne i zdrowe odżywianie);
- rozumienie złego samopoczucia u dziecka, dawanie szansy na regenerację i zabawę;
- aktywność fizyczną dziecka;
- rozumienie potrzeby wsparcia;
pokazujesz dziecku, że jest dla Ciebie ważne, a szkoła jest mu potrzebna.
Co ciekawe, ukrytą potrzebą dziecka, której nie potrafi wyartykułować od razu, może być to, że potrzebuje właśnie Twojej bliskości, czasu z mamą i tatą po szkole, ponieważ - co dotyczy głównie małych, pierwszorocznych dzieci – czas spędzony poza domem, był czasem tęsknoty i wyczekiwania, kiedy je odbierzecie. Wynika to niekiedy z tego, że dziecko potrzebuje przeżyć okres adaptacji, by dostosować się do obowiązków szkolnych, jakich wcześniej nie miało. W związku z tym dbaj o to, by na bieżąco mogło opowiadać Ci o szkolnych znajomościach z rówieśnikami, wyzwaniach, trudnościach i zwyczajnie nie zostawało z tym same. To pomoże mu utrzymać motywację, dobry nastrój i czuć się bezpiecznie.
2. Dostosuj wymagania do możliwości dziecka
Cenna uwaga jest taka, że wiedza, którą przyswaja Twoje dziecko nie powinna być, ani zbyt trudna, ani zbyt łatwa. Jedno i drugie wpłynie bowiem na brak motywacji u dziecka. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha rozwija się intelektualnie szybciej od swoich rówieśników i odrabiając np. pracę domową z matematyki, sięga najchętniej po najtrudniejsze zadania, koniecznie porozmawiaj o tym, zarówno z dzieckiem, jak i być może z nauczycielem. Dziecko nie zawsze jest śmiałe, by to zrobić, chociaż oczywiście niekoniecznie. Czasem wystarczy krótka rozmowa, by spojrzało na naukę ambitniej i samo podjęło wysiłek bycia zauważonym w szkole ze swoim talentem właśnie np. do matematyki.
Jak wspomniano wyżej, ta zasada działa też w drugą stronę. Syn lub córka może nie wyrabiać się z materiałem, mieć zaległości w rozumieniu zagadnień z wybranego przedmiotu i z tego powodu coraz bardziej zniechęcać się do robienie czegokolwiek. Wówczas zadbaj o to, żeby dziecko nadrobiło materiał. Być może konieczne będzie wytłumaczenie mu kilku zagadnień i pomoc w odrobieniu pracy domowej. Jednak, co niezwykle istotne, nie możesz wyręczać w tym syna lub córki, jeśli nie chcesz osiągnąć odwrotnego rezultatu do zamierzonego – Twoje dziecko niczego się nie nauczy, jeśli zrobisz za nie wszystko.
3. Podawaj dziecku wiedzę w ciekawej formie
Z własnego doświadczenia szkolnego na pewno pamiętasz, jak ważny jest sposób prezentowania wiedzy. Świetnie sprawdzają się kolorowe karteczki i wszelkie inne formy przypominające zabawę, ponieważ dzieci uwielbiają taki sposób przyswajania informacji. Przykładowo możesz wraz ze swoją pociechą naklejać na lodówkę karteczki ze słówkami w języku angielskim, a nawet rozwiesić je na przedmiotach po całym domu. Albo możesz posługiwać się zabawkami w ramach nauki tabliczki mnożenia. Dane zagadnienie można potraktować jako grę np. w zgadywankę lub budowanie skojarzeń. Tutaj istotna jest różnorodność.
Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Przede wszystkim wytłumacz mu, że kiedyś będzie czytało głównie dla przyjemności. Możesz wdrożyć rytuał wspólnego rodzinnego czytania razem z dzieckiem np. przez pół godziny dziennie od najmłodszych lat, a wówczas, być może nigdy nie będzie miało braku motywacji do czytania szkolnych książek. Pamiętaj, że dziecko w dużej mierze uczy się przez obserwację rodziców, więc ważne byś jako rodzic sam/a czytał/a książki na co dzień. Jest to to dla malucha sygnał, że czytanie jest czymś wartościowym i godnym uwagi nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
4. Dowiedz się, co motywuje Twoje dziecko i chwal je za osiągnięcia
Nie ma co się oszukiwać, to Ty znasz swoje dziecko najlepiej i dlatego musisz odpowiedzieć sobie na pytania – co je motywuje? Jak je zachęcić? Niestety, ale prawdą jest, że od najmłodszych lat wielu ludzi motywuje się poprzez nagrodę, która wydaje się warta włożonego wysiłku. Oczywiście kluczem jest tutaj rozwaga. Możesz zaproponować dziecku wyjście do kina na wymarzoną bajkę w zamian za dobrą ocenę z matematyki, ale nie nadużywaj tej formy wynagradzania. Musisz też wpajać dziecku, że uczy się przede wszystkim dla siebie i pracuje w ten sposób na swoją przyszłość. Ostatnia uwaga jest bardzo ważna szczególnie w perspektywie nowego roku szkolnego, kiedy być może Twoja pociecha, po wakacjach niechętnie patrzy na książki i perspektywę codziennego wyjścia do szkoły.
Jeśli dziecko coś osiągnie lub dostanie dobrą ocenę, nie zapomnij go pochwalić. Chwalenie za osiągnięcia jest dla dziecka naprawdę bardzo motywujące, dlatego, że jako rodzic jesteś dla niego silnym autorytetem.
Jednak pilnuj się, żeby była to szczera pochwała. Chwalenie za najdrobniejszy wysiłek sprawi, że syn lub córka nie będzie miał/a do Ciebie zaufania, ponieważ dosyć szybko zorientuje się, że nie masz wobec niej/niego wymagań. Uważaj też, żeby nie porównywać dziecka do innych dzieci i nie krytykować go, jeśli dostanie z klasówki trójkę, zamiast czwórki lub piątki. Niekorzystnie wpłynie to na jego poczucie własnej wartości.
Jak widzisz, w zachęcaniu dziecka do nauki bardzo ważna jest Twoja inicjatywa jako rodzica, ale też uczenie dziecka odpowiedzialności i systematyczności. Maluch musi wiedzieć, jaki cel ma jego poświęcenie i że życie to nie tylko zabawa. Jednocześnie dzieciństwo jest wyjątkowym czasem, dlatego warto zadbać o równowagę, by Twoja pociecha miała dobre wspomnienia, zarówno ze szkoły, czasu na naukę, jak i z czasu spędzanego z rodzicami.