Kreatywna zabawa z dziećmi – 5 przykładów animacji
- Data publikacji: 29.07.2020
- 15 min
Planujesz spędzić aktywnie czas z dzieckiem w sposób, który rozwinie jego kreatywność? A może chcesz, by spędziło czas w grupie rówieśników pod okiem profesjonalnego, charyzmatycznego animatora? Dzięki temu, nie tylko zapewnisz dziecku frajdę np. na wakacjach, ale także pomożesz mu zintegrować się z innymi. Zobacz, co warto wiedzieć i które zabawy zapewnią dziecku wartościową rozrywkę.
Taniec i aerobik dla dzieci
Jeśli Twoje dziecko nie ma na co dzień zbyt wiele ruchu albo jest zwyczajnie nieśmiałe, to taka zabawa będzie dla niego idealna. Z jednej strony taniec angażuje bardzo wiele mięśni, pomaga w ćwiczeniu koordynacji, uwagi, obserwacji, naśladowania, wyzwala energię, a z drugiej jest formą integracji, która nie wymaga zbyt wiele dialogu z grupą, a jednak daje poczucie przynależności. To aktywność, która pomaga wyzbyć się kompleksów, a także wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Pamiętaj, że dziecko ma dużo większe zapotrzebowanie na ruch od nastolatka czy osoby dorosłej.
Zabawy manualne
Świetnymi formami rozrywki dla najmłodszych i nieco starszych pociech, które niesamowicie rozwijają dziecięcą wyobraźnię i potrzebę tworzenia, są zabawy manualne np.:
- rysowanie;
- malowanie farbami;
- malowanie dłońmi lub stopami;
- malowanie na szkle;
- lepienie z gliny, modeliny lub plasteliny;
- wycinanie i naklejanie;
- zajęcia edukacyjne z gotowania.
Wiedz, że dla dziecka niezwykle istotna jest nie tylko integracja, rozwój motoryki, ale także odkrywanie własnych talentów. Zabawy manualne pozwalają maluchowi na poznawanie samego siebie i rozbudzają w nim ciekawość świata.
Nawet, jeśli z początku nie jest do czegoś chętne albo wręcz przeciwnie jest nazbyt chętne, to musisz dać mu możliwość samodzielnego wypróbowania się w tym. Czasem rodzice popełniają ten błąd, że angażują pociechę tylko w to, co im samym wydaje się ciekawe, a nie jest to słuszne postępowanie. Twoje dziecko może mieć zupełnie inne zainteresowania.
Nie bądź też nadmiernie opiekuńczy w takich sytuacjach, np. obserwując z boku, że Twoje dziecko jest najsłabsze w grupie i próbując mu pomóc. Animator jest osobą w pełni wykształconą do angażowania w działanie i do organizowania czasu dzieciom.
Zabawy z chustą animacyjną
Chusta animacyjna jest uwielbiana przez większość dzieci między innymi ze względu na jej wielobarwność. To doskonała propozycja na przykład na imprezę urodzinową dla syna lub córki, kiedy istnieje możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Pozwala ona zarówno na zabawę nad nią, jak i pod nią. Buduje zaufanie między rówieśnikami poprzez doświadczenie bycia w grupie i współpracę, a także rozwija zręczność i spostrzegawczość. Doskonałym uzupełnieniem będzie żywa lub relaksująca muzyka w tle i inne atrakcje na otwartej przestrzeni. Do najpopularniejszych form zabaw z chustą animacyjną należy np.:
- przebieganie pod nią;
- zabawa w chowanego – wszyscy zamykają oczy, jedna sobą chowa się pod nią, a reszta grupy zgaduje, kogo brakuje;
- zamiana miejsc – animator wymienia jeden z kolorów na chuście, a dzieci z przeciwległych końców przechodzą na drugą stronę.
Integracyjne zabawy zręcznościowe
Zabawy zręcznościowe pozwalają dziecku na wyzwalanie pokładów energii, ćwiczenie sprawności i spostrzegawczości. Maluch zdobywa nowe umiejętności, zacieśnia więzi, uczy się zdrowej rywalizacji i zaufania do własnych możliwości. Bardzo często są to zajęcia na świeżym powietrzu, chociaż niekoniecznie. Mowa tu np. o:
- zabawie z piłką;
- kręglach;
- podbieganiu i chwytaniu niewielkich przedmiotów np. stopą lub dłonią;
- zabawie w chowanego;
- przeskakiwaniu niewielkich przeszkód;
- grupowe naśladowanie np. odlatujących ptaków.
Integracyjne zabawy zręcznościowe wymagają zdecydowanie większej odwagi od dziecka, a także w przypadku zabaw grupowych np. na festynie, obecności odpowiedzialnego i pomysłowego animatora. Czasem rodzic obawia się, czy dziecko poradzi sobie pod presją czasu lub w obliczu niewielkiej rywalizacji, która może wiązać się z oceną zdolności przez rówieśników. Warto pamiętać, że bez względu na to, czy jest ono jedynie nieśmiałe, a może niesłusznie czuje się gorsze z jakiegoś powodu od innych dzieci – np. z powodu choroby, którą jest fenyloketonuria – to musi ono normalnie wypróbowywać się w różnym działaniu, szczególnie, jeśli jest to jedynie zabawa. To właśnie dzięki takim niezobowiązującym wyzwaniom Twoja pociecha nabierze pewności siebie.
Czytaj także: Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?
Zabawy teatralne
Niektóre dzieci przejawiają artystyczne skłonności już od najmłodszych lat. Animator teatralny nauczy Twoje dziecko wystąpień przed publicznością, recytowania, zapamiętywania tekstów czy opanowywania stresu na scenie. Teatrzyki to także okazja do nabierania pewności siebie, kształtowania osobowości, rozładowywanie emocji, nauki obserwacji: siebie, rówieśników i publiczności. Krótko mówiąc, teatr wymaga zarówno autodyscypliny, jak i dużych pokładów kreatywności.
Najpopularniejsze zabawy tego typu to:
- teatrzyk kukiełkowy;
- teatrzyk paluszkowy;
- teatrzyk cieni;
- teatrzyk wycinanek – dziecko chowa się za wyciętą z papieru postacią;
- żywy teatr – dziecko jest aktorem i odgrywa rolę np. królewicza, zajączka itp.
Bez względu na to, jak Twoje dziecko poradzi sobie w danej zabawie, pamiętaj, że jeśli jesteś obserwatorem, niezwykle ważna jest Twoja pochwała. To pierwsze, co Twoje dziecko powinno usłyszeć zaraz po tym, jak wróci lub podejdzie do Ciebie. To jest to, czego ono oczekuje, jeśli miało świadomość, że patrzyłeś na nie. Wszelkie uwagi – jeśli są konieczne – przekaż mu w ciepły, akceptujący je sposób. W przypadku, gdy nie widziałeś dziecka w działaniu, istotne jest wysłuchanie jego relacji, ponieważ w takich sytuacjach zwykle jest ono pełne emocji i szuka akceptacji u rodziców.
Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby miało do Ciebie zaufanie?