Późne macierzyństwo - jakie są jego zalety i wady?
- Data publikacji: 03.11.2021
- 15 min
Kiedy jest idealny czas na dziecko? Otóż niektórzy twierdzą, że w ogóle nie istnieje. Na licznych forach, grupach i blogach parentingowych można znaleźć zalety i wady macierzyństwa po 20, 30 i 40 roku życia. Naukowcy i lekarze również nie są do końca zgodni w tym temacie. Jedni twierdzą, że najlepszym biologicznie czasem na urodzenie dziecka jest okres od 18 do 25 lat, a inni, że jest to czas pomiędzy 26-27 rokiem życia. Jednak z różnych względów wiele kobiet nie rodzi lub nawet nie stara się o potomstwo w tym czasie.
Powody są rozmaite - budowanie pozycji zawodowej, brak stabilnej pracy i własnego mieszkania, trudności w odnalezieniu odpowiedniego partnera życiowego, odwlekanie decyzji o ślubie, problemy z poczęciem, a także pragnienie poświęcenia najlepszych lat życia na podróże czy imprezy z przyjaciółmi. W związku z tym, w ostatnim czasie w Polsce coraz więcej mówi się o późnym macierzyństwie.
Późne macierzyństwo - po trzydziestce czy czterdziestce?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu o późnym macierzyństwie mówiło się, kiedy kobieta zachodziła w ciążę, mając równo lub ponad 30 lat. Często były to sytuacje, gdy na świecie miała już dwoje, troje, a nawet czworo dzieci, a kolejna ciąża była nieplanowana. Obecnie kobiety zdecydowanie częściej robią kariery, prowadzą własne firmy, podróżują po świecie, a więc marzą o czymś więcej niż tylko założenie rodziny.
Kiedy w końcu świadomie zdecydują się na dziecko lub udaje im się zajść w ciążę, są już po 30-stce. Dlatego przez kilka ostatnich lat termin późna ciąża dotyczył kobiet, które zaszły w nią po 35. roku życia, a dziś w nomenklaturze medycznej, są to raczej kobiety, które rodzą po 40-stce.
Czytaj też: Dieta w ciąży przy fenyloketonurii
Jakie są zalety późnego macierzyństwa?
Kobieta, która późno decyduje się na ciążę lub późno w nią zachodzi, ma już zwykle spory bagaż doświadczeń. W końcu mądrości życiowej nabywa się z wiekiem. Często to macierzyństwo jest też bardziej świadome, przemyślane, dojrzałe, a niekiedy także wyczekane i wytęsknione. Matka wie, co chce przekazać dziecku, jakie wartości chciałaby mu zaszczepić, bo przygotowywała się do tej roli bardzo długo.
Zazwyczaj ma też poukładane życie zawodowe i uczuciowe. Nie musi martwić się tym, jak poradzi sobie z dzieckiem na studiach lub że nie ma tak pożądanego dziś przez młode kobiety doświadczenia zawodowego. Nie ciąży jej też świadomość, że jako matce z dzieckiem trudniej będzie jej je zdobyć
Kobieta po trzydziestce czy czterdziestce, która nie miała wcześniej dzieci, to wieloletnia pracownica, manager, a nawet dyrektor. Po okresie urlopu macierzyńskiego bez problemu odnajdzie się na rynku pracy, a ponadto zwykle dysponuje odpowiednimi finansami i stać ją na godną przyszłość dla malucha.
Jej partner lub mąż też jest zwykle kimś lepiej przygotowanym psychicznie i finansowo do ojcostwa od dwudziestokilkulatka. Bywa przecież, że młode matki zostają same z dzieckiem bez pracy i wsparcia mężczyzny, który nie jest na tyle dojrzały, by być odpowiedzialnym mężem tudzież partnerem i ojcem.
Jeszcze inną zaletą późnego macierzyństwa jest to, że kobieta czuję się (i często również wygląda) na młodszą od jej rówieśniczek, które mają już odchowane dzieci. Wpływ na to mogą mieć hormony, radość, jaką daje jej spełnione, niekiedy wieloletnie pragnienie o byciu mamą, a także styczność z innymi, najczęściej młodymi mamami.
Jakie są wady późnego macierzyństwa?
Późna ciąża ma też swoje minusy. Już po 35. roku życia wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. W tym wieku kobieta nie jest już tak płodna, jak wtedy, kiedy miała 25 lat. Chociaż bywa, że dopiero po 30-stce poczuła silny instynkt macierzyński, znalazła odpowiedniego kandydata na ojca, ustabilizowała się finansowo, to niestety pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Zdarza się, że konieczne są wizyty w klinice leczenia niepłodności i niekiedy taka para, która chce zostać rodzicami, stara się o potomstwo przez kolejnych kilka lat.
Kobietom po 30-stce czy 40-stce trudniej jest donosić ciążę, muszą zdecydowanie bardziej o siebie dbać niż 20-latki. Istnieje również większe ryzyko poronienia czy pojawienia się problemów zdrowotnych w ciąży np. cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia tętniczego.
Czterdziestoletnia mama jest też często nadopiekuńcza w stosunku do swojej pociechy, co wynika z faktu, że z wiekiem człowiek staje się bardziej ostrożny. Innym powodem jest to, że dziecko było naprawdę bardzo wyczekane i jest jedynym dziedzicem albo to, że starsze dzieci są już na tyle duże, że nie absorbują aż tak bardzo uwagi rodziców. Najmłodszy maluch staje się wówczas “oczkiem w głowie” całej rodziny i bywa, że jest rozpieszczany przez wszystkich.
Warto przeczytać: Rodzeństwo - dlaczego warto je mieć i jak przygotować na to dziecko?
Kobiety, które doczekały się potomstwa bliżej 40-tki lub po 40-stce, są niekiedy stygmatyzowane przez społeczeństwo. Zdarza się, że po urodzeniu dziecka, kiedy są jeszcze w szpitalu, spotykają się z kąśliwymi komentarzami od personelu medycznego czy młodszych kobiet. A im matki i ich dzieci są starsze, tym tych przykrych słów przybywa.
Bywa, że już w okresie ciąży kobieta ma w sobie wiele obaw dotyczących jej późnego macierzyństwa. Zdaje sobie sprawę, że nie ma już w sobie tyle siły i energii, jaką dysponowała jeszcze 10 lat wcześniej. A dziecko oznacza przecież zarwane noce, bieganie za maluchem po całym mieszkaniu, wypady na plac zabaw, czy późniejsze zaangażowanie w jego edukację. Pojawia się lęk, czy jako bardzo dojrzała matka odnajdzie się w świecie dziecka młodszego od niej o kilka dekad.
Późna ciąża - czy warto decydować się na dziecko w okolicach 40-stki?
Ile kobiet, tyle historii. Przede wszystkim to Ty decydujesz o swoim ciele i swoim życiu. Sama musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotowa na macierzyństwo w tej dekadzie życia, w której jesteś. Jeśli posiadanie dziecka jest Twoim marzeniem, to nie przejmuj się nieprzychylnymi komentarzami innych na temat ciąży w późnym wieku. Poszukaj dobrego specjalisty – ginekologa. Zadbaj o siebie (sen, odpoczynek, zdrowa dieta, regularne badania, aktywność fizyczna), a jeśli nie możesz zajść w ciążę, zwyczajnie uzbrój się w cierpliwość i wybierz się do kliniki leczenia niepłodności. Pamiętaj też, że nie tylko wiek decyduje o tym, jaką będziesz matką i jak długo będzie Ci dane się tym cieszyć.
Też Cię zainteresuje: Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby miało do Ciebie zaufanie