Świadczenia pielęgnacyjne

wood icons
  • Data publikacji: 13.09.2024
  • 5 min
Ilona Kwidzińska

Ilona Kwidzińska

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym zmieniła od 1 stycznia 2024 roku przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w zakresie świadczenia pielęgnacyjnego. Zmiana jest bardzo istotna dla opiekunów osób niepełnosprawnych, gdyż daje im możliwość pobierania świadczenia pielęgnacyjnego oraz podejmowania zatrudnienia, a także pobierania tego świadczenia na inne osoby, nad którymi sprawuje opiekę. Ustawodawca dał możliwość wyboru osobom uprawnionym do świadczenia pielęgnacyjnego, czy chcą na stałe pozostać na starych zasadach, czy od 1 stycznia 2024 r.  przechodzą na nowe zasady.

Stare zasady w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego

Do dnia 31.12.2023 r., aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjnego opiekunowie (matka, ojciec, opiekun faktyczny lub osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny) musieli zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (nie mogli również pobierać emerytury, renty, itp.), na rzecz sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Podjęcie zatrudnienia lub uzyskanie prawa do świadczenia emerytalnego, lub rentowego  przez opiekuna powodowało utratę prawa do tego świadczenia. Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego było przyznawane na okres wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – nie było ograniczenia, do jakiego wieku można przyznać świadczenie. Nie można było również przyznać opiekunowi świadczenia pielęgnacyjnego na inną osoba, nad którą sprawował opiekę

Nowe zasady w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego

Od 01.01.2024 r. opiekun (dodano do katalogu osób uprawnionych wszystkie rodziny zastępcze oraz dyrektorów domów dziecka) nie musi rezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub świadczenia emerytalno-rentowego, by uzyskać świadczenie pielęgnacyjne. Wystarczy, że sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, która posiada odpowiednie orzeczenie (tak jak na starych zasadach). Jednakże świadczenie to przyznawane jest nie dłużej jak do ukończenia przez osobę nad, która sprawowana jest opieka 18 roku życia. Ważne jest również to, że opiekun może wnioskować również o podwyższenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o 100 % na drugą i kolejną osobę, nad którą sprawuje opiekę.


WAŻNE: Opiekunowie, którzy uzyskali uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego do dnia 31.12.2023 r., zachowują to prawo na stałe, jednakże jeżeli zdecydują się na przejście na nowe zasady, muszą być świadomi faktu, że prawo te utracą bez możliwości jego odzyskania.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.